Światowy Dzień Ziemi przypada 22 kwietnia. Obchodzony jest od 1970 roku. To największe ekologiczne święto świata, organizowane w 192 krajach. Szacuje się, że w jego obchodach bierze udział około 200 milionów osób. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku, dzięki wysiłkom posła-ekologa Jana Rzymełki z Katowic.
Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. Niestety ludzie często zapominają, że Ziemię mamy tylko jedną. To od nas zależy, jak będzie ona wyglądać w przyszłości.
Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem - Ratujmy nasz dom przed odpadami. Ich celem była walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Świadomy konsument zwraca uwagę na opakowania kupowanych produktów. Mniej znaczy w tym przypadku więcej. Czasem producenci, poza na przykład foliowym opakowaniem, stosują jeszcze papierowe, będące dobrym nośnikiem treści marketingowych. Ważne jest, aby materiał, z którego zrobione jest opakowanie był łatwy do przetworzenia. Producenci coraz częściej wspierają konsumentów w odbiorze i recyklingu swoich opakowań czy niektórych produktów.
Nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Ziemi. Uczniowie klas piątych i szóstych na lekcji przyrody wykonali plakaty, których celem było ukazanie zagrożeń jakie niesie nam współczesna cywilizacja oraz działań, które mają ratować Ziemię. W tym dniu uczniowie wysłuchali audycji, nadanej przez radiowęzeł szkolny, która poświęcona została Dniu Ziemi oraz obejrzeli wystawę plakatów przygotowanych przez swoich kolegów.
Najlepszym sposobem świętowania jest zrobienie czegoś ekologicznego. Przez cały tydzień zbieraliśmy makulaturę oraz sadzonki kwiatów do ogrodu ekologicznego „Niezapominajka". Zgromadziliśmy 300 kg makulatury, a nasz szkolny ogród stał się jeszcze piękniejszy - posadzono w nim nowe kwiaty. Dzień Ziemi w naszej szkole trwa nie tylko jeden dzień. Od początku roku realizujemy wiele akcji proekologicznych - zbieramy zużyte baterie, plastikowe nakrętki, makulaturę.
Mamy nadzieję, że świadomość ekologiczna uczniów wzrosła, a starania nauczycieli przyniosą efekty w postaci trwałych nawyków, ponieważ takie proste czynności jak dbałość o najbliższe otoczenie czy segregacja odpadów powinny być codziennością.

Lidia Nowosiadły - nauczyciel przyrody

 

facebook biblioteka

Dziennik

for-fb-synergia-logo kopiowanie

 

Programy

eu flag-erasmus vect pos kopiowanie

alardlabio-778x300

 logo szkola z klasa poziome transparent
eduscience


swiss contribution


przechwytywanie

Polecane strony

bip1

 

 um

mgdk

baner zg

 

 

 men

oke

 cke

 kuratorium

 wyszynski

 

 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj106
mod_vvisit_counterWczoraj178
mod_vvisit_counterTen miesiąc6880
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc17214

Aktualnie: gości 23 połączonych
Twoje IP: 44.221.66.130
 , 
Dzisaj jest: 16 Cze, 2024