30 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
227 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie, drugą w świecie po Stanach Zjednoczonych, postępową jak na owe czasy, ustawę rządową. Konstytucja określała zasady, na jakich miała się opierać władza państwowa. Była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze oraz próbą ratowania Rzeczypospolitej. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie przygotowali program słowno-muzyczny pod kierunkiem nauczycielek: p. Ewy Łyczko oraz p. Hanny Rzeszutek. Artyści przybliżyli zebranym tło historyczne majowego święta oraz przypomnieli o istotnym wpływie wydarzenia na budzenie świadomości narodowej. W apelu nawiązano do poszanowania symboli narodowych i zastanawiano się, czym dzisiaj dla Polaków jest wolność, naród i Ojczyzna.
W czwartek 3 maja uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięli udział w uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyny. Następnie udali się w pochodzie ze sztandarami pod Pomnik walki i męczeństwa, gdzie złożono kwiaty i wiązanki.
Zgodnie z maksymą Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium" staramy się uświadamiać uczniom, że pamięć i wiedza historyczna są fundamentem budowania polskiej tożsamości. Nie powinniśmy bagatelizować znaczenia przeszłych wydarzeń, ponieważ to one ukształtowały dzisiejszą Polskę.

Justyna Haligowska – nauczycielka

 

facebook biblioteka

Dziennik

for-fb-synergia-logo kopiowanie

 

Programy

eu flag-erasmus vect pos kopiowanie

alardlabio-778x300

 logo szkola z klasa poziome transparent
eduscience


swiss contribution


przechwytywanie

Polecane strony

bip1

 

 um

mgdk

baner zg

 

 

 men

oke

 cke

 kuratorium

 wyszynski

 

 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj141
mod_vvisit_counterWczoraj763
mod_vvisit_counterTen miesiąc11187
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc17214

Aktualnie: gości 17 połączonych
Twoje IP: 3.230.173.188
 , 
Dzisaj jest: 23 Cze, 2024