Od początku roku szkolnego wiele działań podejmowanych w naszej szkole ukierunkowanych jest na niepełnosprawność. Ich celem jest zwrócenie uwagi na osoby niepełnosprawne, próba uświadomienia ich codziennych problemów oraz zwalczanie stereotypów i dążenie do integracji ze środowiskiem dzieci zdrowych. By to uskutecznić, uczniowie biorą udział w cyklicznych warsztatach prowadzonych przez panią Anetę Bester dotyczących różnych oblicz niepełnosprawności.
W styczniu były to zajęcia edukacyjne zatytułowane „Bądźmy przyjaźni niepełnosprawności", podczas których uczniowie już na samym wstępie zostali zaskoczeni, bo prowadząca przywitała się z nimi w języku migowym. Prezentacja alfabetu osób niesłyszących oraz nauka podstawowych słów i zwrotów w języków migowym była dla uczniów nie lada wyzwaniem. Uczestnicy warsztatów odegrali także scenkę, w której starły się dwa światy: świat mowy i ciszy, poznali tajniki pracy surdopedagoga – specjalisty od dzieci niesłyszących. Bardzo chętnie włączyli się w wykonywanie zaproponowanych im ćwiczeń, choć okazało się, że język migowy do łatwych nie należy. Jednak znacznie większym wyzwaniem okazało się dla uczniów Pismo Brajle'a. Dowiedzieli się, że to właśnie dzięki niemu osoby niewidome mają szansę normalnej nauki: pisania i czytania, bezwzrokowego zapoznawania map i rysunków, wykonywania wszelakich obliczeń matematycznych... Pasjonująca była dla nich specjalistyczna wiedza z zakresu tyflopedagogiki, poznanie sprzętów używanych przez niewidomych oraz omawiane sposoby ich radzenia sobie z trudną rzeczywistością. Podczas warsztatów przedstawione także zostały pozostałe rodzaje niepełnosprawności: ruchowej oraz intelektualnej. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o różnicy pomiędzy niepełnosprawnością a chorobą. W warsztatowej części spotkania mieli okazję, by podczas symulacji spróbować odnaleźć się jako osoba niepełnosprawna ruchowo oraz głuchoniema a także „po niewidomemu" rozpoznać przedmioty codziennego użytku. W trakcie warsztatów uczniowie uzmysłowili sobie, że pomaganie nic nie kosztuje, że niezależnie od statusu społecznego czy stanu zdrowia, powinni się wszyscy wzajemnie szanować i nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Uświadomili sobie także, że osobą niepełnosprawną można stać się w każdej chwili - wystarczy chwila nieuwagi lub niefortunny zbieg zdarzeń.
Z kolei w marcu włączymy się w ogólnopolską akcję „Dzień kolorowej skarpetki" na znak pamięci o Zespole Downa, a w kwietniu głogowska młodzież będzie „Wkręcać się w autyzm".
Takie działania są wręcz na wagę złota, ponieważ w każdej szkole edukuje się wielu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Integrujące działania kierowane są zarówno do dzieci niepełnosprawnych, jak i do reszty naszej szkolnej społeczności. Konieczne jest bowiem zaangażowanie obu stron, by mogło dojść do skutecznej integracji. Pro-społeczne szkolne przedsięwzięcia pokazują dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, że nie powinny się izolować ani zamykać na kontakty z innymi. Przypominają także, że dzieci te są pełnoprawnymi członkami naszego uczniowskiego społeczeństwa oraz że mogą i wręcz powinny z tego korzystać. Z drugiej strony działania uczą wszystkich, jak wiele mogą pomóc osobom niepełnosprawnym - chociażby dobrym słowem, swą życzliwością, akceptacją inności i otwartością wobec ludzkich ograniczeń. Bo często najważniejsza dla dzieci niepełnosprawnych jest właśnie akceptacja ze strony innych osób oraz wiara, że nie pozostają w odosobnieniu. Daje im to wiarę, że mimo własnych ograniczeń mogą i potrafią normalnie żyć.

Aneta Bester - oligofrenopedagog, tyflopedagog, terapeuta autyzmu

 

facebook biblioteka

Dziennik

for-fb-synergia-logo kopiowanie

 

Programy

eu flag-erasmus vect pos kopiowanie

alardlabio-778x300

 logo szkola z klasa poziome transparent
eduscience


swiss contribution


przechwytywanie

Polecane strony

bip1

 

 um

mgdk

baner zg

 

 

 men

oke

 cke

 kuratorium

 wyszynski

 

 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj77
mod_vvisit_counterWczoraj178
mod_vvisit_counterTen miesiąc6851
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc17214

Aktualnie: gości 17 połączonych
Twoje IP: 44.221.66.130
 , 
Dzisaj jest: 16 Cze, 2024