Początkiem marca gościliśmy dwunastu uczniów i ośmiu nauczycieli z Danii, Rumunii i Grecji, którzy przyjechali do Polski w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ „Focus".
Tydzień wypełniony był różnorodnymi zajęciami skupionymi wokół trzech tematów przewodnich: „Kreatywność i rozwiązywanie problemów", „Inteligencja emocjonalna" oraz „Obecne hobby, przyszła kariera". Zagadnienia te były przedmiotem dyskusji i warsztatów prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły, a swoje refleksje i wnioski uczniowie przedstawili w postaci infografik, biuletynów i plakatów.
Czy posiadam zdolność rozumienia siebie i własnych emocji? Czy potrafię rozpoznawać uczucia innych osób? Na te pytania uczniowie próbowali znaleźć odpowiedź podczas warsztatów „Emotional intelligence in practice" przeprowadzonych przez Panią Aleksandrę Chodasz, trenera dramy. Zajęcia przebiegały w swobodnej atmosferze wyzwalającej kreatywność i sprzyjającej improwizacji. Metoda dramy i tym razem okazała się bardzo skuteczna. Wielu uczniów ujawniło niezwykłe zdolności aktorskie, chociaż, jak często podkreślała p. Chodasz, w dramie nie chodzi o teatr, a o tworzenie przestrzeni do uczenia się
i rozwoju.
Unia Europejska często kojarzy nam się z otwartymi granicami oraz funduszami przeznaczonymi na wspieranie edukacji i zagranicznych wymian młodzieży. O programie „Discover EU", umożliwiającym młodym ludziom odkrywanie różnych zakątków Europy, dowiedzieliśmy się podczas prelekcji Pani Sylwii Mazur z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ideę wolontariatu europejskiego przybliżyli nam z kolei Elsa Daniels z Portugalii oraz Damien Aymerich z Francji reprezentujący Stowarzyszenie INPRO.
W programie wizyty znalazły się ponadto warsztaty dziennikarskie, robotyka, rozgrywki sportowe i zabawy integracyjne. W czwartym dniu wizyty zorganizowaliśmy natomiast debatę Open Space. W Domu Kultury zgromadziło się wówczas blisko sto osób włączając uczniów
z wymiany, młodzież z Szkoły Podstawowej w Głogowie Młp. oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Młp. Uczestnicy zgłosili dziesięć ciekawych tematów do dyskusji. Młodzi ludzie rozmawiali między innymi o zaletach i wadach demokracji, stereotypach, zastanawiali się czy matematyka powinna być obecna na egzaminach oraz czy wegetarianizm może ocalić świat. Każdy uczestnik mógł wybrać zagadnienie, które go
w danym momencie interesowało i udać się w wybrane miejsce, by przyłączyć się do innych, którzy wybrali tak samo.
Organizując międzynarodowe spotkania zawsze staramy się przybliżać naszą narodową i lokalną kulturę. Tym razem przygotowaliśmy dla naszych gości quiz o Polsce połączony
z prezentacją wspaniałych strojów ludowych z różnych zakątków kraju oraz degustacją regionalnych potraw. Ponadto młodzież zwiedziła Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, gdzie uczestniczyła w warsztatach kulinarnych. W ostatnim dniu wizyty zaprosiliśmy gości do restauracji Folk w Rzeszowie na uroczysty obiad. W prawdziwie polskim klimacie
i w wyjątkowej atmosferze zostały wręczone certyfikaty i zrobione ostatnie pamiątkowe zdjęcia.
Gościom bardzo podobał się pobyt w Polsce, o czym świadczą choćby komentarze zamieszczone w przygotowanej przez nas ankiecie. Ogromna w tym zasługa naszych uczniów i ich rodzin, którzy otoczyli opieką rówieśników z zagranicy w swoich domach oraz zapewnili liczne atrakcje. Wszyscy zaangażowani w realizację projektu dołożyli wszelkich starań, aby przybliżyć gościom polską kulturę i pokazać najpiękniejsze miejsca w naszym mieście i okolicy.
Spotkanie uzmysłowiło nam po raz kolejny jak wiele możemy się nauczyć od siebie współpracując w międzynarodowej grupie, a zarazem jak wiele my sami mamy do zaoferowania. Miło było obserwować uczniów naszej szkoły, którzy doskonale się porozumiewali w języku angielskim, starannie przygotowali prezentacje, współpracowali podczas realizacji kolejnych zadań wykazując sporo własnej inicjatywy. Szkoda, że projekt „Focus" dobiega już końca. Ostatnie spotkanie odbędzie się już niedługo w Grecji.

Sabina Malik
nauczyciel języka angielskiego, koordynator projektu „Focus"

 

facebook biblioteka

Dziennik

for-fb-synergia-logo kopiowanie

 

Programy

eu flag-erasmus vect pos kopiowanie

alardlabio-778x300

 logo szkola z klasa poziome transparent
eduscience


swiss contribution


przechwytywanie

Polecane strony

bip1

 

 um

mgdk

baner zg

 

 

 men

oke

 cke

 kuratorium

 wyszynski

 

 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj173
mod_vvisit_counterWczoraj848
mod_vvisit_counterTen miesiąc6478
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc7521

Aktualnie: gości 15, 
botów 2 połączonych
Twoje IP: 44.210.99.209
 , 
Dzisaj jest: 21 Kwi, 2024