img017

Od 1 września 2018 roku do 12 marca 2019 roku nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskim Projekcie "Szkoła Młodych Patriotów" organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Celem projektu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych oraz uświadamianie, na czym polega współczesny, świadomy i odpowiedzialny patriotyzm. Uczniowie realizowali następujące zadania przewidziane regulaminem konkursu:

 

1. Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą".
7 listopada odbyła się debata poświęcona współczesnemu patriotyzmowi. Dyskusja poprzedzona była lekcjami historii i wiedzy o społeczeństwie na temat patriotyzmu. Uczniowie wskazali, że patriotyzm to nie tylko tradycyjna definicja głosząca umiłowanie ojczyzny i chęć ponoszenia ofiar, ale także wartości i postawy, jakie powinniśmy prezentować w swoim życiu. Padło bardzo dużo propozycji, w jaki sposób można być patriotą we współczesnym świecie. Wiele młodych osób wspomniało o tym, aby odwiedzać groby poległych za ojczyznę, dbać o pomniki i budynki historyczne. Uczniowie także zauważyli, że konieczne jest dbanie o środowisko naturalne naszego kraju. Kilka pomysłów dotyczyło tego, aby dbać o nasz język (nie używać wulgaryzmów i nie wplatać słów i zwrotów zaczerpniętych z języków obcych), a także szanować symbole narodowe. Trzeba też pamiętać o tym, aby szanować drugiego człowieka. Jeżeli chce się być patriotą, to nie tylko wypada dbać o ojczyznę, ale też należy interesować się nią, poznawać jej historię i geografię. Uczniowie zauważyli, że w czasach pokoju patriotyzm okazywać można na bardzo wiele sposobów.
2. Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.
Planując debatę każda klasa rozważała wszystkie aspekty dotyczące patriotyzmu. Na lekcjach wychowawczych uczniowie omówili pojęcie patriotyzmu i postawy z nim związane. Wynikiem tej pracy było przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.
3. Przygotowanie plakatu „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości".
W październiku 2018r. odbył się szkolny konkurs plastyczny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu nawiązującego do tego wydarzenia. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum. Na konkurs wpłynęło ponad 30 plakatów. Były one bardzo interesujące i różnorodne, dominowały w nich symbole narodowe: barwy biało-czerwone i orzeł biały. Podkreślały dumę narodową i radość, że jesteśmy Polakami i żyjemy w niepodległym państwie. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni, a prace uświetniły uroczystości szkolne związane z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości.
4. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej.
5 listopada 2018r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „Kiedy myślę - Ojczyzna", organizowany dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie wzięło udział 31 uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej, którzy zgodnie z regulaminem deklamowali wybrany wiersz o tematyce patriotycznej, dowolnego autora. Wszyscy uczestnicy poradzili sobie wyśmienicie z tematem, pięknie deklamując wiersze, za co byli nagradzani brawami.
5. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych.
W przededniu 11 listopada, upamiętniając setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się Szkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Do rywalizacji stanęli soliści, zespoły muzyczne, instrumentaliści i wokaliści. Widzowie i jurorzy byli pod dużym wrażeniem 28 prezentacji. Młodzi artyści wykazali się świetnym przygotowaniem, ogromną wrażliwością i pięknym brzmieniem.
6. Zorganizowanie szkolnego konkursu plastyczno - literackiego „Motyw „małej ojczyzny w literaturze".
Uczniowie klas V i VII wzięli udział w szkolnym konkursie literacko-plastycznym. Zadaniem ich było wcielić się w postać wybranego bohatera spośród omawianych lektur. Następnie mieli wykonać pocztówkę ze swojej Małej Ojczyzny i napisać Nan niej pozdrowienia.
7. Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości na temat postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.
W listopadzie został przeprowadzony sondaż w naszej szkole. Ankieta dotyczyła postrzegania przez nauczycieli, uczniów i ich rodziców patriotyzmu. Po przeanalizowaniu jej wyników można wysnuć wniosek, że zdecydowana większość badanych czuje się patriotami, ale wyraźniej swoje stanowisko określiła młodzież niż dorośli. Ponad połowa badanych jest dumnych z bycia Polakami. Wszystkie odpowiedzi świadczą o tym, że uczniowie naszej szkoły wykazują cechy prawdziwych patriotów, wiedzą czym objawia się patriotyzm. Kochają swoją ojczyznę i Polaków.

Wykonane zadania przyczyniły się do ugruntowania wśród uczniów naszej szkoły postaw patriotycznych, co szczególny wydźwięk miało w okresie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Dzięki podjętym działaniom otrzymaliśmy certyfikat „Szkoły Młodych Patriotów", z którego jesteśmy niezwykle dumni, ale jednocześnie czujemy się jeszcze bardziej zmotywowani i zobligowani do propagowania w życiu codziennym postaw patriotycznych.

Edyta Pożarycka –
nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie,
koordynator projektu „Szkoły Młodych Patriotów"

 

facebook biblioteka

Dziennik

for-fb-synergia-logo kopiowanie

 

Programy

eu flag-erasmus vect pos kopiowanie

alardlabio-778x300

 logo szkola z klasa poziome transparent
eduscience


swiss contribution


przechwytywanie

Polecane strony

bip1

 

 um

mgdk

baner zg

 

 

 men

oke

 cke

 kuratorium

 wyszynski

 

 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj441
mod_vvisit_counterWczoraj613
mod_vvisit_counterTen miesiąc14161
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc9397

Aktualnie: gości 31 połączonych
Twoje IP: 3.231.217.107
 , 
Dzisaj jest: 30 Maj, 2023