24-27 kwietnia 2019 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Institut Joan Solà Torrefarrera z Katalonii w Hiszpanii. Spotkanie odbyło się w ramach polsko – hiszpańskiej współpracy, którą obie placówki rozpoczęły w 2016 roku. Tym razem w wymianie wzięło udział piętnastu uczniów z Hiszpanii, których w swoich domach gościła młodzież z klas szóstych i siódmych. Organizatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele języków obcych: Sabina Malik i Adrianna Kruk.

Program wizyty rozpoczął się od zwiedzania dawnej stolicy Polski, Krakowa. Spacer po mieście pozwolił naszym gościom zobaczyć najpiękniejsze zabytki, takie jak Wawel i Bazylikę Mariacką, a wśród atrakcji turystycznych najbardziej podobały się krakowskie podziemia i Smocza Jama.
W drugim dniu wymiany polscy uczniowie opowiedzieli o Polsce, Głogowie i szkole, a także o współpracy międzynarodowej w ramach projektów Erasmus+. Następnie odbyły się zajęcia z programowania, które przygotowali nauczyciele informatyki: pan Marek Kwas oraz panie Anna Lenart i Halina Kotula. Nie zabrakło zabaw i gier na wesoło oraz zajęć w grupach, dzięki którym młodzież z obu krajów mogła lepiej się poznać. Po południu wybraliśmy się na spacer po mieście przybliżając gościom historię i teraźniejszość Głogowa. Na zakończenie dnia polscy i hiszpańscy uczestnicy wymiany wzięli udział w warsztatach tanecznych przygotowanych przez panią Agatę Płonkę. Po próbach do poloneza i krakowiaka młodzi, roześmiani tancerze doskonale bawili się w rytm macareny i belgijki, a później także innych tańców z całego świata. Warsztaty taneczne zorganizowane zostały w altanie „Siwy Dym" w hotelu „Cztery pory roku", dzięki uprzejmości właścicieli obiektu. Państwo Barbara i Adam Wilk przygotowali też wspaniały poczęstunek. Przy muzyce i grillu zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.
W trzecim dniu pobytu w naszej szkole uczniowie z Hiszpanii wzięli udział w zajęciach z języka angielskiego „English is fun", które przygotowała pani Bożena Kluz. Uczniowie w grupach polsko – hiszpańskich grali w językowe gry planszowe, rozwiązywali quizy i wykonywali ćwiczenia sprawdzające znajomość zagadnień gramatycznych i leksykalnych. Język angielski nie sprawił uczniom żadnego problemu, w przeciwieństwie do języka polskiego, którego meandry również odkrywali Hiszpanie. Lekcja polskiego, przygotowana przez nauczycielki Adriannę Kruk i Agatę Płonkę przebiegała w wyjątkowo wesołej atmosferze. Uczniowie poznali podstawowe polskie zwroty i wyrażenia, próbowali również swoich sił, recytując polskie łamańce językowe oraz nauczyli się piosenek: „Szła dzieweczka" i „Sto lat". Lekcja języka polskiego nie była jedynym spotkaniem hiszpańskich gości z polską kulturą. W tym dniu mieli oni również okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych przygotowanych przez panią Ewę Skop. Podczas zajęć młodzież wykonywała techniką dekupażu prace plastyczne, które zwierały polskie motywy ludowe. Warsztaty wzbogaciła wystawa ludowych przedmiotów oraz prezentacja stroju łowickiego.
Piękna pogoda zachęciła nas do wyjazdu do Kolbuszowej. Młodzież zwiedziła Muzeum Kultury Ludowej oraz uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, podczas których nauczyła się piec proziaki.
Sobota była ostatnim dniem pobytu w Polsce gości z Katalonii. Przed południem spotkaliśmy się na rzeszowskim rynku, skąd poprowadziliśmy wycieczkę ulicami miasta. Przybliżyliśmy gościom historię stolicy Podkarpacia oraz opowiedzieliśmy o ciekawych budowlach i zabytkach. Zaprosiliśmy także naszych gości do restauracji i kręgielni „Galaktyka" na obiad złożony z różnorodnych tradycyjnych polskich potraw. We wspaniałej atmosferze wręczone zostały certyfikaty, upominki, zrobiono ostatnie wspólne zdjęcia. Uroczysty posiłek zorganizowany został przez polskie rodziny przyjmujące uczniów z zagranicy w swoich domach, natomiast właściciele restauracji, państwo Aneta i Marcin Gralakowie, którzy udostępnili nam obiekt i przygotowali imprezę oraz dołożyli wszelkich starań, aby młodzież, nauczyciele i rodzice świetnie się bawili.
Pobyt w Polsce bardzo podobał się gościom z Hiszpanii, co wielokrotnie podkreślali w rozmowach z organizatorami spotkania. Niewątpliwie ogromną zasługę w tym mają nasi uczniowie i ich rodzice, którzy otoczyli opieką rówieśników z zagranicy oraz zapewnili liczne atrakcje. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia za życzliwość, gościnność i doskonałą współpracę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z naszymi przyjaciółmi, które odbędzie się jesienią 2019 roku w Hiszpanii.

 

Pełna galeria

Sabina Malik, Adrianna Kruk
nauczyciele języków obcych,
koordynatorzy wymiany polsko - hiszpańskiej

 

facebook biblioteka

Dziennik

for-fb-synergia-logo kopiowanie

 

Programy

eu flag-erasmus vect pos kopiowanie

alardlabio-778x300

 logo szkola z klasa poziome transparent
eduscience


swiss contribution


przechwytywanie

Polecane strony

bip1

 

 um

mgdk

baner zg

 

 

 men

oke

 cke

 kuratorium

 wyszynski

 

 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj501
mod_vvisit_counterWczoraj613
mod_vvisit_counterTen miesiąc14221
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc9397

Aktualnie: gości 22 połączonych
Twoje IP: 3.231.217.107
 , 
Dzisaj jest: 30 Maj, 2023