Po dziesięciu latach członkostwa Polski w Unii Europejskiej, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest udział naszej młodzieży w różnego rodzaju projektach międzynarodowych. Rozwijają one wiedzę o różnorodności kultur, uczą tolerancji i otwartości, pomagają młodym ludziom lepiej funkcjonować we współczesnym świecie, a co najważniejsze, pozwalają im stać się aktywnymi obywatelami Europy.


Właśnie dlatego Zespół Szkół w Głogowie Małopolskim bierze udział w projekcie Comenius „Training For Life", w którym budujemy więź partnerską z dziewięcioma innymi szkołami z różnych państw, realizując wspólne cele.
Uczniowie naszej szkoły, wraz z opiekunami, mieli szansę wyjechać do Rumunii, Węgier i Portugalii w ramach realizacji projektu. Czwarte spotkanie szkół partnerskich odbyło się w naszej szkole. Odwiedziło nas dwudziestu uczniów i dwunastu nauczycieli z sześciu krajów: Danii, Portugalii, Rumunii, Turcji, Węgier i Włoch.
Długo oczekiwana wizyta rozpoczęła się 6 maja bieżącego roku . W pierwszym dniu pobytu, po oficjalnym przywitaniu gości i zaprezentowaniu się wszystkich szkół, przyszedł czas na różnego rodzaju zajęcia integracyjne, mające na celu rozwijanie umiejętności współpracy w grupach, komunikowania się i kreatywności. Uczniowie ze szkół partnerskich mieli szansę wykazać się wiedzą na temat Polski podczas quizu zorganizowanego przez nauczycieli naszej szkoły.
Po południu wyruszyli na pierwszą wycieczkę do Rzeszowa, gdzie z przewodnikiem zwiedzali najciekawsze miejsca stolicy Podkarpacia. Atrakcją kończącą pierwszy dzień pobytu była kolacja, podczas której wystąpił zespół pieśni i tańca „Hanka". Nie zabrakło też przysmaków polskiej kuchni. Drugiego dnia cała grupa uczestniczyła w lekcjach prowadzonych przez nauczycieli z naszej szkoły. Zajęcia te okazały się wspaniałą szansą do integracji i spędzenia czasu z koleżankami i kolegami z Europy. Dla naszych uczniów, lekcje te były swego rodzaju egzaminem z praktycznej znajomości języka angielskiego.
Ważnym punktem programu była wizyta w Ratuszu i spotkanie z władzami miasta, gdzie goście doświadczyli wiele życzliwości, a następnie wyjazd do Łańcuta.
Trzeciego dnia, cała grupa wybrała się na wycieczkę do Krakowa, aby zwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne miasta.
Program wizyty był bardzo napięty, bo oprócz realizacji stałych punktów, takich jak zajęcia uczniów w grupach czy spotkania koordynatorów, goście z Europy mieli również okazję nawiązać przyjaźnie oraz zobaczyć wiele interesujących miejsc. Dyrekcja naszej szkoły, nauczyciele i uczniowie zaangażowani w realizację projektu dołożyli wszelkich starań, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony. Było to bez wątpienia niezapomniane przeżycie i niezwykle interesujące doświadczenie zarówno dla młodzieży jak i grona pedagogicznego.
Nasi uczniowie rzadko mają okazję, aby wykorzystywać znajomość języków obcych w codziennym życiu, niejednokrotnie brakuje im motywacji do nauki, dlatego tak ważny jest udział w projektach międzynarodowych. Daje im to szansę podróżowania po Europie, nawiązywania znajomości z rówieśnikami z innych krajów i pokazuje sens nauki języków obcych, bez których funkcjonowanie we współczesnym świecie staje się prawie niemożliwe. Nasi podopieczni zaprezentowali się w sposób godny pochwały, chętnie brali udział w zajęciach, przygotowywali się solidnie, a co najważniejsze, jak sami mówili, bardzo podobały im się te lekcje języka angielskiego, w których uczestniczyli.
Dla nas, nauczycieli, było to bardzo interesujące wydarzenie pod wieloma aspektami. Od rozmów na tematy metodyczne, przez wymianę sprawdzonych metod nauczania języka obcego, po obserwowanie i porównywanie poziomu zaawansowania naszych uczniów na tle innych krajów.
Warto też wspomnieć o fantastycznej współpracy i zaangażowaniu rodziców w realizację projektu. Dziewięć rodzin zgodziło się przyjąć uczniów z zagranicy do swoich domów. Otoczyli ich opieką, okazali dużo serdeczności jak również atrakcyjnie wypełnili każdą wolną chwilę.
Naszym gościom bardzo podobał się pobyt w Polsce. Doświadczyli dużo życzliwości, wielokrotnie chwalili naszą otwartość, byli niezwykle zadowoleni, że udało im się zobaczyć tak wiele ciekawych miejsc. Miło nam było usłyszeć, iż Głogów Małopolski jest miastem bardzo zadbanym, czystym, z imponującą ilością zieleni, szczególnie, że zwracali na to uwagę ludzie, którzy na co dzień mieszkają w dużych, europejskich miastach.
Serdecznie dziękujemy panu burmistrzowi, Pawłowi Bajowi, oraz panu wiceburmistrzowi, Jerzemu Komanieckiemu, za wszelką pomoc w organizacji tego, ważnego dla nas wydarzenia.
Bogatsi o nowe, niezapomniane doświadczenia, z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania w ramach realizacji projektu Comenius.Dyrekcja szkoły

Sabina Malik - koordynator projektu

Małgorzata Furman - nauczyciel j. angielskiego

 

 

facebook biblioteka

Dziennik

for-fb-synergia-logo kopiowanie

 

Programy

eu flag-erasmus vect pos kopiowanie

alardlabio-778x300

 logo szkola z klasa poziome transparent
eduscience


swiss contribution


przechwytywanie

Polecane strony

bip1

 

 um

mgdk

baner zg

 

 

 men

oke

 cke

 kuratorium

 wyszynski

 

 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj144
mod_vvisit_counterWczoraj848
mod_vvisit_counterTen miesiąc6449
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc7521

Aktualnie: gości 18, 
botów 1 połączonych
Twoje IP: 44.210.99.209
 , 
Dzisaj jest: 21 Kwi, 2024