Każdego roku dzień 28 maja w Szkole Podstawowej w Głogowie Młp. ma wyjątkowy charakter. Cała społeczność obchodzi Święto Patrona Szkoły - Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
We wtorek, 28 maja 2019 r. zajęcia rozpoczęły się od godz. 7.30. Uczniowie spotkali się z wychowawcami i zapoznali z prezentacją „Szkoła Podstawowa im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Głogowie Młp." Slajdy pokazały, w jaki sposób realizuje się na co dzień przesłanie Patrona. Uświadomiły, że służba drugiemu człowiekowi rozwijana jest poprzez działania charytatywne. W naszej szkole odbywają się akcje takie jak: „Pomóż dziecku", „Kartka dla seniora", „Szlachetna paczka", „Paczki mikołajkowe". Prowadzone są również zbiórki pieniężne i kwesty na: Podkarpackie Hospicjum dla dzieci w Rzeszowie, pomoc dla dzieci z krajów misyjnych (Kamerunu i Ekwadoru). Szkolny Zespół „Caritas" współpracuje z Zakładem Pielęgnacyjno – Opiekuńczym w Głogowie Młp. Ponieważ ciągle pojawiają się nowe potrzeby, inicjatyw jest coraz więcej. Udział w zajęciach skłonił wychowanków do podjęcia dyskusji na temat wcielania w życie słów Patrona.
Następnie wszyscy wyruszyli w uroczystym pochodzie na Mszę Św. do kościoła farnego pw. Trójcy Przenajświętszej. Tam zgromadzeni wysłuchali najpierw pięknego programu artystycznego przygotowanego, który uświadomił zebranym, że miarą człowieczeństwa jest troska o drugiego człowieka, że każdy gest, nawet najdrobniejszy zmienia świat, że zło trzeba dobrem zwyciężać. Mszę św. odprawiał ks. dziekan Adam Samel wraz z katechetami z naszej szkoły – ks. Łukaszem Nowosielskim i ks. Michałem Polańskim. W czasie liturgii zostały wyeksponowane wartości, którym był wierny kardynał Wyszyński, a podczas kazania mocno podkreślono konieczność wcielania ich w życie przez młodzież szkolną i dorosłych.
Po Mszy Św. uczniowie wraz z nauczycielami przeszli w pobliże pomnika Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie odśpiewano hymn szkoły i zmówiono modlitwę o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Następnie zaproszeni goście udali się do sali gimnastycznej, zaś uczniowie wraz z nauczycielami na dalszą część zajęć poszli do Miejsko Gminnego Domu Kultury w Głogowie Młp., aby obejrzeć film o znanym głogowianinie, Franciszku Kotuli. Młodzi ludzie zostali zapoznani z sylwetką etnografa, pasjonata ludowej przeszłości, nauczyciela oraz pisarza. Pokazany on został jako człowiek o dużej kulturze osobistej, który cenił wysoko ojczyznę i bliźniego.
Święto naszej szkoły zbiega się jednocześnie z podsumowaniem i rozstrzygnięciem Ogólnopolskiego Konkursu „Z Prymasem Tysiąclecia w trzecie tysiąclecie". Jego celem jest już od 19 już lat pobudzanie młodych ludzi do samodzielnych przemyśleń na temat przyszłości, wyborów dokonywanych na co dzień, postaw wobec drugiego człowieka oraz do głębszego zastanowienia się nad wprowadzeniem w życie nauk i myśli Prymasa Tysiąclecia. W tym roku przyjęto motto, słowa: "Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzone nam zło." Nawiązując do powyższych myśli, uczniowie klas I –III szkoły podstawowej przygotowywali prace plastyczne w formie sceny rodzajowej z życia Prymasa, natomiast starsi uczestnicy konkursu wykonywali komiks lub prezentację multimedialną. Napłynęło aż 224 prace ze szkół z całej Polski i z zagranicy. Jury miało niełatwe zadanie, aby wyłonić najlepsze z nich. Wśród najmłodszych zwyciężył Beniamin Depa, z klas IV-VI za wykonanie komiksu I miejsce zajęli ex aequo Wojciech Rogala i Adam Buczko, zaś z klas VII – VIII i oddziałów gimnazjalnych -Justyna Majda i Michał Dąbrowski. Najciekawszą prezentację multimedialną przygotowała Oliwia Skop. Jury nagrodziło 21 uczniów, a 12 wyróżniło. Nagrody specjalne przyznał również pan Burmistrz Głogowa Młp. i pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Głogowie Młp.
Uczestnicząc w konkursie, młodzi ludzie pokazali, że potrafią świetnie odczytywać przesłania Stefana Wyszyńskiego, że prace wykonują pomysłowo, solidnie, że są zaangażowani.

Katarzyna Sobek, Zdzisława Mierzwa – Woźny
nauczycielki języka polskiego

 

facebook biblioteka

Dziennik

for-fb-synergia-logo kopiowanie

 

Programy

eu flag-erasmus vect pos kopiowanie

alardlabio-778x300

 logo szkola z klasa poziome transparent
eduscience


swiss contribution


przechwytywanie

Polecane strony

bip1

 

 um

mgdk

baner zg

 

 

 men

oke

 cke

 kuratorium

 wyszynski

 

 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj21
mod_vvisit_counterWczoraj98
mod_vvisit_counterTen miesiąc1597
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc6477

Aktualnie: gości 4 połączonych
Twoje IP: 3.228.220.31
 , 
Dzisaj jest: 14 Sie, 2020