W dniach 24 – 28 września 2014 r. na Litwie odbywało się szóste spotkanie uczniów i nauczycieli realizujących projekt Comenius „Training for LIFE". Uczestniczyły w nim delegacje z 10 krajów partnerskich. Naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Piskadło i Małgorzata Jurek z klasy 3a oraz Jagoda Ostrowska z klasy 2a, a także opiekunowie: pani Sabina Malik i pan Marek Kwas.


Gospodarze, nauczyciele i uczniowie gimnazjum w Utenie, przygotowali urozmaicony plan zajęć integracyjnych, warsztatów i wycieczek. Młodzież prezentowała działania podejmowane w szkołach w ramach projektu, a także zaangażowana była w opracowanie drugiej części broszury tematycznej poświęconej tematom: Delegation oraz Excellence. Program wizyty uwzględniał wolontariat w lokalnym przedszkolu Gandrelis, rozgrywki sportowe i szachowe oraz wycieczki, między innymi do Muzeum Etnokosmologicznego oraz Wilna, gdzie uczestnicy zwiedzali zespół zamkowy i Basztę Giedymina oraz starówkę.
Nauczyciele obserwowali pracę szkoły, wzięli także udział w seminarium eTwinning „ICT tools in international projects' work" oraz podsumowali pracę z pierwszego roku realizowania projektu.
Mieszkając u rodzin, uczniowie mieli okazję poznać lepiej litewskie tradycje i obyczaje oraz udoskonalić swoje umiejętności językowe. Atrakcje zorganizowane przez gospodarzy w czasie wolnym, takie jak uczestnictwo w pokazie fontanny multimedialnej czy wyjście do kręgielni, sprzyjały integracji i lepszemu poznaniu.
Projekt „Training for LIFE" kontynuowany będzie w bieżącym roku szkolnym.

 

Sabina Malik - nauczycielka

 

Wspomnienia z wyjazdu na Litwę w ramach projektu Comenius

24 września 2014 roku, wraz z opiekunami, panią Sabiną Malik i panem Markiem Kwasem, wyruszyliśmy w podróż na Litwę. W Utenie, mieście znajdującym się w północno-wschodniej części kraju, odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Comenius „Training for LIFE", realizowanego przez naszą szkołę, Zespół Szkół w Głogowie Młp.
Najpierw droga do Warszawy, później lot do Wilna, podczas którego podziwiałyśmy piękne widoki. Byłyśmy bardzo podekscytowane, gdyż dla dwóch z nas była to pierwsza podróż samolotem. Po dotarciu na miejsce, czekała na nas koleżanka z Litwy wraz z mamą, które zabrały nas do swojego mieszkania, gdzie doświadczyłyśmy wiele gościnności i życzliwości podczas czterodniowego pobytu.
Następnego dnia, przyszedł czas na pierwsze spotkanie uczniów i opiekunów, oraz oficjalną prezentację każdego kraju. Odbyło się ono w bardzo przestronnej i nowoczesnej bibliotece miejskiej. Początkowo byłyśmy bardzo zestresowane, gdyż zależało nam, aby zaprezentować nasz kraj i gimnazjum jak najlepiej. Kolejnym punktem w planie dnia było zwiedzanie budynku szkoły, która uczestniczy w projekcie oraz obserwowanie życia szkolnego. Później podzielono nas na międzynarodowe grupy, których zadaniem było opracowanie broszury związanej z tematami Delegation oraz Excellence. Po południu zwiedzaliśmy Utenę, gdzie w wielu interesujących miejscach zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Wieczorem uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych odbywających się w pięknej scenerii jeziora Dauniskis. Zorganizowano nam również mecz koszykówki oraz turniej gry w warcaby, jednej z nas udało się nawet wygrać te rozgrywki.
Trzeciego dnia reprezentanci krajów zebrali się w litewskim przedszkolu gdzie pracowali z dziećmi jako wolontariusze. Dostaliśmy mały słownik z podstawowymi zwrotami w języku litewskim, co znacznie ułatwiło nam komunikację. Początkowo nie było łatwo, ale wizyta w placówce okazała się miłym i interesującym doświadczeniem. Po obiedzie udaliśmy się do muzeum kosmosu, którego główną atrakcją był punkt widokowy z pięknymi krajobrazami. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, podczas której młodzież z Litwy zatroszczyła się o wiele atrakcji i miłą atmosferę. Po raz kolejny mieliśmy szansę na integrację i lepsze poznanie rówieśników z dziesięciu krajów partnerskich.
Głównym wydarzeniem czwartego dnia była wycieczka do Wilna. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Zespole Zamkowym, gdzie uczestniczyliśmy w niezwykłej lekcji przybliżającej wspólną historię Litwy i Polski. Następnie spacerowaliśmy po Starówce pięknej stolicy, podziwialiśmy wspaniałą panoramę z góry Turzej, gdzie znajduje się wzniesiona w stylu gotyckim Baszta Giedymina będąca symbolem Wilna, a czas wolny wykorzystaliśmy na zakup pamiątek w ogromnym centrum handlowym.
Przyszedł wreszcie czas, aby się pożegnać, podziękować za miłe przyjęcie, za fantastycznie spędzone chwile, wymienić adresy i numery telefonów i bezpiecznie wrócić do Polski. Spotkanie na Litwie było niesamowitym doświadczeniem dla całej naszej trójki, ze względu na możliwość zwiedzenia innego kraju, poznania wielu ciekawych ludzi i komunikowania się w języku angielskim. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś w przyszłości będziemy miały szansę spotkać naszych przyjaciół i uczestniczyć w podobnym wspaniałym wydarzeniu.

Uczennice Zespołu Szkół w Głogowie Małopolskim:
Jagoda Ostrowska IIA, Małgorzata Jurek IIIA, Aleksandra Piskadło IIIA

 

facebook biblioteka

Dziennik

for-fb-synergia-logo kopiowanie

 

Programy

eu flag-erasmus vect pos kopiowanie

alardlabio-778x300

 logo szkola z klasa poziome transparent
eduscience


swiss contribution


przechwytywanie

Polecane strony

bip1

 

 um

mgdk

baner zg

 

 

 men

oke

 cke

 kuratorium

 wyszynski

 

 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj119
mod_vvisit_counterWczoraj300
mod_vvisit_counterTen miesiąc7039
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc7521

Aktualnie: gości 10, 
botów 1 połączonych
Twoje IP: 3.233.242.67
 , 
Dzisaj jest: 23 Kwi, 2024